Den klassiske sørejse (nordgående)

Sejlrute

Bergen – Kirkenes

Hurtigrutens klassiske, nordgående sørejse er syv dages udforskning af nogle af Norges største kystbyer og fjerntliggende landsbyer – fra Bergen til Kirkenes langt nord for Polarcirklen. Oplev det bedste af Norges rustikke kyst, se naturvidundere og få mulighed for at deltage I spændende aktiviteter.

Dato: Afrejse hver dag (7 dage)

Pris fra 6.378 kr. pr. person

Forespørgsel

Rejseplan

  • Dag 1: Bergen

    Porten til fjordene
    Rejsen begynder i dejlige Bergen. Inden afrejsen kan det være en god idé at udforske den farverige indgangsport til fjordene. Bergen blev grundlagt i 1070 og har bevaret meget af sin karakter, charme og historie. Besøg Bryggen-havnekvarteret, der er på UNESCOs verdensarvliste, med farverige bygninger, der går tilbage til 1300-tallet.

    Gå en tur i de brostensbelagte gyder, tag en bid mad på en fortovscafé eller restaurant, tag en tur med Fløibanen til toppen af Fløyfjellet og besøg det berømte fiskemarked.

    Forkæl smagsløgene
    Når vi sejler fra Bergen, kan man nyde en velsmagende middagsbuffet lavet af friske kystvarer. Vi sejler nordpå ad vikingernes rute gennem Hjeltefjord. Brug resten af aftenen til at slappe af på dækket eller i panoramasalonen og bliv betaget af det spektakulære landskab, vi sejler forbi.

  • Dag 2: Florø – Molde

    Arkitektoniske og naturlige mesterværker
    Nyd en tidlig morgen i den betagende Nordfjord – efterfulgt af lækker morgenmad. Derefter runder vi Vestkap på vej til Ålesund.

    Jugendstilbyen
    Ålesund er kendt for sin smukke jugendstilarkitektur og den berømte Atlanterhavsparken med Det norske Akvariet. Udflugten til akvariet omfatter besøg hos pingvinerne, inden vi fortsætter til Aksla-fjellet og en imponerende udsigt over Ålesund og omegn.

    Ind i fjordene
    Om sommeren sejler vi ind i den spektakulære Geirangerfjord, der er på UNESCOs verdensarvliste. Vi sejler forbi 800 meter høje fjelde og dramatiske vandfald. I efteråret udforsker vi Hjørundfjorden mellem de majestætiske Sunnmørealper. Fjordenes uberørte natur med stejle fjeldsider, frodige grønne enge, øde fjelde og små landsbyer er uforglemmelig.

    Fjelde og roser
    Molde er kendt som Rosernes by på grund af byens smukke haver og parker. Fra den smukke havneby er der en imponerende udsigt – Molde-panoramaet – til 222 fjeldtinder på den anden side af fjorden.

  • Dag 3: Trondheim – Kristiansund – Rørvik

    Historie og charme
    Charmerende Trondheim har en spændende historie og et rigt kulturliv.

    Magisk, middelalderligt og moderne
    Trondheim blev grundlagt i 997 af vikingekongen Olav Tryggvason og er nu en unik blanding af det fortidige og det moderne.

    Tag med på udflugt til den skyhøje Nidarosdom, Norges eneste gotiske katedral, der blev bygget over gravpladsen for Kong Olav II (Haraldsson) den Hellige (Oláfr hinn helgi) (995-1030), der var Norges konge fra 1015 til 1028. Han blev i sin levetid kaldt Olav den Digre og blev kåret som helgen 1031.

    Bliv betaget over katedralens udsøgte kunstværker, arkitektoniske detaljer og middelalderlige statuer.

    I foråret og om sommeren fortsætter vi til Ringve Museum for Musikhistorie og Musikinstrumenter, hvor Norges musikalske fortid levendegøres i et flot hus med en fantastisk udsigt.

    Udflugter for enhver smag
    Fra september til maj kan man opleve Trondheim på en tur ad verdens nordligste sporvognsrute. Man kan også se byen fra kajak på Nidelven eller udforske byen på cykel. Prøv verdens eneste cykellift i det maleriske Bakklandet-kvarter fra april til september. På vandreture med Hurtigrutens kystguider kan man opleve endnu mere.

    Tilbage om bord
    Om eftermiddagen sejler skibet mod nordvest forbi Kjeungskjær-fyrtårnet, holme og klippeskær. Efter det smalle Stokksund sejler vi til charmerende Rørvik.

  • Dag 4: Polarcirklen og Lofoten

    Velkommen til Arktis!
    Vi krydser Polarcirklen og får dermed bedre muligheder for at se nordlys om vinteren og for at opleve midnatssol om sommeren. Vi markerer begivenheden med en sjov arktisk ceremoni på dækket.

    Naturens kræfter
    Ørnes ligger ved Norges næststørste gletsjer, Svartisen. Om sommeren kan man komme på tur til Svartisen Turistsenter og blive betaget af den gådefulde verden af is og besøge en elgfarm.

    Derefter sejler vi langs den smukke Helgelandskyst til Bodø, hvor man kan opleve, verdens kraftigste malstrøm, fra en lille båd.

    Majestætiske Lofoten
    Om eftermiddagen ser vi Lofotvæggen rage op i horisonten (943 meter som højeste punkt) og lokke os mod majestætiske granitklipper og hvide sandstrande.

    Mød vikingerne
    I Stamsund kan man besøge Lofotr Vikingmuseum, hvor man bydes velkommen i høvdingens langhus til en ægte vikingefest.

    Økologisk brug
    Mellem Stamsund og Svolvær kan man opleve et økologisk urte- og ostelandrug eller besøge Lofotens eneste håndbryggeri i Svolvær.

    Jagt efter nordlys
    Om vinteren intensiveres jagten på nordlys, når vi er kommet nord for Polarcirklen, og vi ser multimediashowet, “Det magiske lys, aurora borealis”.

    Når vi sejler gennem det smalle Raftsund, stopper vi ved indsejlingen til Trollfjord, et dramatisk naturvidunder, som man ikke må gå glip af.

  • Dag 5: Tromsø – Stokmarknes – Skjervøy

    I polarheltenes fodspor
    Vi har korte ophold i Risøyhamn, Harstad og Finnsnes om morgenen.

    Polarhistorie og øl
    Vi sejler til den arktiske udforskningshovedstad Tromsø til et forlænget ophold. Tag med på Hurtigrutens “Polarhistorisk byvandring” om vinteren for at lære noget om polarforskere og arktiske pelsjægere og smage øllet fra verdens næstnordligste bryggeri.

    Smukkere end i fantasien
    Om vinteren og i foråret kan man fuldende opholdet I Tromsø med en spændende hundeslædetur over det frosne landskab med smukke udsigter over de snedækkede sletter.

    Det eneste lys i polarnatten kommer fra pandelamper, stjernerne på himlen og – hvis vi er heldige – fra det magiske nordlys.

    Tag med på en sjov sneskovandring eller langrendstur eller på dybhavsfiskeri på en arktisk fjord.

    Hele året kan man tage på vandretur med skibets kystguider og opleve mere af Tromsø-området.

    Kom tæt på havets dyr
    Oplev stilheden på havet på en kajaktur om sommeren langs Tromsøs kyst – en fantastisk måde at komme tæt på havets dyr på.

    Når vi sejler fra Tromsø fra marts til september fortsætter jagten på nordlyset.

  • Dag 6: Honningsvåg og Nordkap

    På toppen af verden – Nordkap
    Nyd de storslåede landskaber, når vi sejler til Nordkap, der er et af de nordligste steder i Europa. Om sommeren kan man se rensdyrflokke eller sameres små lejre i området.

    Oplev Nordkap
    Efter et kort ophold i Hammerfest kommer vi til Havøysund. Tag med på en udflugt i en RIB-båd for at se Nordkap fra søsiden, besøg en af verdens nordligste fiskerbyer og kør med bus til Nordkap-plateauet.

    Skibet fortsætter til Honningsvåg, hvor man kan tage på fugletur til Gjesværstappan, hvor to millioner fugle yngler.

    Mod nord
    Derefter sejler vi nordpå til hjertet af samernes land. Vi besøger Kjøllefjord, hvor man kan lære noget om samernes levevis og høre traditionel joik (samisk sang).

    Adrenalin og nordlys
    Om vinteren kan man komme på en uforglemmelig hundeslædetur over snedækkede sletter og måske se nordlys på stjernehimlen

    Sámi-traditioner
    “Samisk efterår” er en udflugt, hvor man kan lære noget om det arktiske spisekammer og naturmedicin, spise tørret rensdyrkød, drikke revlingesaft, brændenælde-te og rosenrodtinktur – planteudtræk opløs i alkohol.

    Mærk tilstedeværelsen af den ​​samiske shaman, Noaide.

  • Dag 7: Kirkenes

    Barentsregionen
    Vi ankommer i Vadsø tidligt om morgenen og fortsætter til Kirkenes. Her er skibets vendepunkt, og her står de rejsende på den nordgående strækning af.

    Grænsen til Rusland
    Der er mange fascinerende ting at foretage sig og se i Kirkenes, der ikke ligger langt fra grænsen til Rusland. Man mærker, at vejskiltene er skrevet både på norsk og russisk.

    Man kan besøge grænsen på mange måder – med bus (hele året), på flodbåd, på kanotur, på vandretur eller på en action-fyldt tur på ATV- / quadbike / firehjulet motorcykel (om sommeren).

    Klassiske aktiviteter
    I vinteren og om foråret er der mange vinteraktivitetsmuligheder – heriblandt hundeslædetur, sneskovandring og snescootertur.

    Man kan også komme på udflugt, hvor man fanger og spiser gigantiske kongekrabber fra Barentshavet.

    Tilbring eventuelt længere tid i den unikke region på toppen af Europa for at opleve mere inden hjemrejsen.

    Rejs hjem med minder for livet fra en fascinerende nordgående sørejse langs Norges kyst!

    Velkommen tilbage ombord snart!

Kahytter

Indvendig Polar-kahytter

Indvendig kahyt (I) 5-10 m²
Enkeltsenge, sovesofa. Nogle kahytter har køjesenge. Kahytterne befinder sig på nedre dæk.

Udvendig Polar-kahytter

Udvendig kahyt (P) 5-13 m²
Enkeltsenge, sovesofa. Kahytterne befinder sig på de øvre og mellemste dæk.

Udvendig kahyt (N) 5-13 m²
Enkeltsenge, sovesofa (i nogle kahytter køjesenge). Kahytterne befinder sig på de mellemste og nedre dæk.

Udvendig kahyt (L) 5-13 m²
Enkeltsenge, sovesofa. Koøje, begrænset eller ingen udsigt. Kahytterne befinder sig på nedre dæk.

Udvendig kahyt (J) 5-13 m²
Separate senge, hvoraf en er en sovesofa. Begrænset eller ingen udsigt. Nogle kahytter har køjesenge. Kahytterne befinder sig på de øvre og nedre dæk.

Expedition-suiter

Suite (M) 28-30 m²
1-2 værelser, sofagruppe, tv, minibar, nogle kahytter har egen balkon. Kahytterne befinder sig på de øvre dæk.

Minisuite (Q) 15-20 m²
Sofagruppe, tv, minibar. Kahytterne befinder sig på de øvre dæk.

Arctic Superior (U) 5-13 m²
Enkeltsenge, sovesofa, bord. Ligger på øvre dæk.

Prisliste

 

Basic priser 2020-2021

 

Bergen-Kirkenes, BASIC (fra priser)
7 dagarÅrPolar indvendig kahytPolar udvendig kahytArctic Superior udvendig kahyt
Januar20218247974711940
Februar202193321103013512
Marts202197671154414141
April20206975848711372
Maj202082241000713409
Juni2020140891665220399
Juli2020155921842822575
August2020136111608819708
September2020125631484918190
Oktober202096991163614650
November20207461898811574
December2020637876879894

 

Prisen inkluderer:

  • Ophold i valgt kahytskategori
  • Alle måltider ombord (helpension)
  • Kaffe og te (Select og Platinum kahytter)
  • Internet (Select og Platinum kahytter)
  • Havneafgifter og skatter

Prisen inkluderer ikke:

  • Fly og evt. hotel
  • Drikkevarer
  • Personlige udgifter som telefon og internet m.m.
  • Udflugter

Forsikringer og evt. visum

 

NB. Alle priser er pr. person i dobbeltkahyt. Pris for enkelkahyt eller kahytter til 3. og 4. personer er på forespørgsel.
Hurtigruten har et fleksibelt prissystem, og alle priser afhænger af kapacitet og tilgængelighed.

Øvrig information

Ombordstigning og afsejling

I Bergen sejler Hurtigrutens skibe fra Hurtigrutens Terminal, Nøstegaten 30, N-5010 Bergen. Taxachauffører kender placeringen af terminalen. Skilte i byen viser til Hurtigruten Terminal. I terminalen kan der lejes bagagebokse. Terminalen er bemandet og åben for bagage check-in fra kl. 13.00 timer. Passager-indtjekning begynder kl. 15.00 timer, og ombordstigning finder sted fra kl. 16.00. Kahytter er tilgængelige fra kl. 18.00.

Se sejlplanen her.

Drikkepenge

Det er ikke almindelig praksis at give drikkepenge på Hurtigrutens skibe på kystrejser, men hvis man synes, at besætningsmedlemmer bør belønnes for ekstraordinær service, findes der drikkepengekasser og kuverter i restauranten.

Udflugter
Det anbefales at forudbestille udflugter (hvis det er muligt), da kun de resterende pladser sælges om bord. Udflugter, der bestilles om bord, skal betales i norske kroner, og prisen kan variere som følge af valutakursudsving. Forudbestilling af udflugter i land er muligt indtil fire uger før afrejse. Hvis der betales med kreditkort, kan der forudbestilles indtil to uger før afrejse. Udflugter og deres indhold er afgængige af maksimum / minimum antal deltagere, sejltider, vejret og lokale forhold.

Praktisk information

Læs mere her.